Võrtsjärve kalanduslaager 2025 korraldamine
Laagrivahetused: laagrivahetuste toimumisajad tuleb laagri korraldajal pakkuda ajavahemikku 01.07- 10.08.2025
Kokku on vaja ette valmistada ja läbi viia neli (4) neljapäevast laagrit, mis tutvustavad harrastuskalapüüki ja sellega seonduvat (vee-elustiku tundmine, kalapüügi seadusandlus, püügivahendid jm), milles osaleb kokku 80 õpilast vanuses 10-17 aastat. Ühes vahetuses osalevad soovitavalt üheealised lapsed.
Laagris on kõige olulisemal kohal spetsialistide juhendamisel, abistamisel ja järelevalve all toimuv igapäevane praktiline kalapüük Võrtsjärvel ja Võrtsjärvega ühenduses olevatel jõgedel (Tänassilma/Väike-Emajõgi, Suur-Emajõgi). Õpitakse püügivahendite rakendamist ja kasutamist, erinevate söötade ja peibutiste kasutamist, räägitakse erinevatest harrastus- ja profipüügi vahenditest. Laagris osalejad õpivad kalastamist nii lihtkäsiõnge, spinningu kui ka põhjaõngega. Õpitakse kalastamist nii paadist kui ka kaldalt. Praktilise kalastuse juhendaja toetab ja suunab oma õpilasi ning seisab hea selle eest, et iga laagris osaleja saaks eduelamuse osaliseks. Praktilise kalastuse juhendaja on laagris aktiivne ning peab kinni kokkulepitud ajakavast (sh saabub püügipäevale õigeaegselt).
Kalastuslaagri iga vahetuse esimesel päeval peab laagri läbiviija laagris osalejatele vähemalt ühe tunni pikkuse loengu veeohutusest ja looduses liikumise reeglitest, säästliku kalanduse põhitõdedest ja kalapüügi seadusandlusest. Laagripäevade jooksul selgitatakse osalejatele läbivalt ka veekogude ökosüsteemide toimimist.
Igapäevaselt korratakse üle veeohutuse põhimõtted. Lisaks kaladele õpitakse lähemalt tundma veeselgrootuid ja veetaimi ning erinevate organismide olulisust ja suhteid veekogudes. Laagris osalejad õpivad tundma ja eristama Eesti magevete olulisemaid kalaliike ning teavad nende eluviise. Õpitakse kasutama kalade määrajat ning mõõtma kalade pikkust eesmärgiga välitida alamõõduliste kalade väljapüüki. Õpitakse püütud kalu elus hoidma. Laagri käigus tutvutakse ka kaluri elukutsega ning käiakse ühel päeval Võrtsjärvel kutselise kaluriga mõrdade sisu kontrollimas ehk “mõrda nõudmas”. Kalurilt ostetakse suured kalad, tegevusjuhendaja õpetab lastele nende puhastamist ning selgitab kala sise- ja välisehituse eripärasid. Pärast puhastamist valmistatakse kaladest üheskoos süüa (soolatakse, küpsetatakse, suitsutatakse vms). Kalade väärindamise õpitubasid viiakse läbi vähemalt kaks korda laagripäevade jooksul ning süüa valmistatakse ka isepüütud kaladest. Soovime, et lapsed õpiksid kalast kui väärtuslikust toiduainest lugu pidama.
Teaduspõhisus ja seosed: laagri tegevused lähtuvad teaduslikust maailmavaatest. Laagris käsitletakse vastavalt teemale ja tegevustele seostatult loodus-, kultuuri-, sotsiaalset ja majanduslikku keskkonda. Kalade ja kalastamise teema haarab ühelt poolt loodust ja selle mitmekesisust ja teiselt poolt elukeskkonda ja selle muutusi ning on seostatud inimeste oluliste tegevustega nagu kalapüük ja kalavarude säilitamine, kalade toiduks tarbimine, meelelahutus ja puhkamine, mis haaravad nii majandus kui ka sotsiaalse, loodus-ja kultuurikeskkonna. Laagri tegevusi kavandades tuleks silmas pidada, et teooria õppimisele järgneks praktiline tegevus ja vaba aja tegevused nagu suplemine, sportimine, mängud, lõkke – ja saunaõhtud ning muud ühistegevused.
Igas laagrivahetuses läbiviidavad tegevused:
- Kõikidel laagripäevadel toimub praktiline kalapüük Võrtsjärvel ja Võrtsjärvega ühenduses olevatel jõgedel, lapsi juhendab kalastusjuhendaja;
- Õpitakse püügivahendite rakendamist ja kasutamist, erinevate söötade ja peibutiste kasutamist, räägitakse erinevatest harrastus- ja profipüügi vahenditest;
- Kalastatakse lihtkäsiõnge, spinningu ja põhjaõngega, iga laps saab harjutada ka paadist kala püüdmist;
- Peetakse vähemalt ühe tunni pikkune loeng veeohutusest ja looduses liikumise reeglitest, säästliku kalanduse põhitõdedest ja kalapüügi seadusandlusest;
- Selgitatakse veekogude ökosüsteemide toimimist;
- Õpetatakse lähemalt tundma veeselgrootuid ja veetaimi ning erinevate organismide olulisust ja suhteid veekogudes;
- Õpetatakse tundma ja eristama Eesti magevete olulisemaid kalaliike (sh kaitsealuseid kalu) ning nende eluviise. Kasutama kalade määrajat ning mõõtma kalade pikkust eesmärgiga välitida alamõõduliste kalade väljapüüki. Õpetatakse püütud kalu elus hoidma;
- Tutvutakse kutselise kaluri elukutsega, käiakse koos kaluriga Võrtsjärvel „mõrda nõudmas“;
- Vähemalt ühel päeval iga laagrivahetuse jooksul ostetakse Võrtsjärve kalurilt laagrilastele suuremad kalad. Tegevusjuhendaja õpetab kalade lahkamist ja puhastamist (sh kala sise-ja välisehituse eripärasid), iga laps saab seda tegevust soovi korral proovida. Puhastatud kaladest tehakse üheskoos süüa;
- Kalade väärindamise õpitoad toimuvad vähemalt 2 korda iga vahetuse jooksul (sh laste enda poolt püütud kalade väärindamine);
- Igas laagrivahetuses saavad lapsed lisaks laagri temaatilistele tegevustele ka sportida, mängida ujuda vms vaba aja veetmise viisidega tegeleda;
- Igas laagrivahetuses on üks lõkkeõhtu ning üks saunaõhtu;
- Laagri lõpetab laagri test ning parimate tunnustamine. Tunnustuste kategooriad valib (ning auhinnad soetab) laagri pakkuja.
Laagris osalejate ööpäevaringseks jälgimiseks võetakse tööle kasvatajad. Igapäevaselt tegeleb lastega vähemalt üks põhi- ja abikasvataja ning vähemalt üks sisutegevusjuhendaja (kalastusjuhendaja vms). Laagris osalevad noored ja kasvatajad majutatakse Võrtsjärve-äärses majutusasutuses (majutus kuni 5-kohalistes tubades, tualeti ja duši kasutamine koridoris), lapsi toitlustatakse neli korda päevas (hommikusöök, lõuna, oode, õhtusöök). Laagris pakutav toit peab olema mitmekülgne, maitsev ja tervislik ning vastama toitumissoovitustele. Laste veoks korraldatakse maismaa- ja veetransport.
Pakkujal peab olema varasem loodusharidusliku tegevuse valdkonna ja ühe koolinoorte laagri läbiviimise kogemus viimase kolme aasta jooksul. Kui pakkujal endal laagri läbiviimise kogemus puudub, tuleb tal oma meeskonda kaasata vähemalt üks isik, kes on koolinoortele laagreid läbi viinud või neis kasvatajana töötanud.
Hinnapakkumus peab sisaldama kasvatajate ja õppetöö juhendajate töötasusid koos kõigi maksudega, õpilaste ja kasvatajate majutust ja toitlustust, sauna- ja lõkkeõhtut, transpordikulusid Võrtsjärve õppekeskuse, majutuskoha ja kalastuskohtade vahel liikumiseks, paatide kulu järvele pääsuks (paadist kalastamiseks), kalastusvahendeid, söötasid ja kõiki muid, siin märkimata laagri läbiviimiseks vajalikke kulusid – sh kalurilt kalade ostmine (vähemalt üks kord iga laagrivahetuse jooksul), lõkkeõhtuks puude hankimine (vähemalt üks kord iga laagrivahetuse jooksul), kaladest toidu valmistamiseks vajalike vahendite hankimine (töövahendid, maitseained, grillsüsi jms). Pakkuja kindlustab ka selle, et lastel oleks väljasõitudel kala püüdes (nt jõe ääres kalastades ajutine varjumisvõimalus pop-up telgi vms varjualuse näol juhuks, kui on väga kuum päikesepaisteline ilm või tugev vihmasadu).
Veesõiduki kulu laagriliste transpordiks Võrtsjärvele (kutselise kaluri elukutsega tutvumisel ja mõrranõudmisel) ei sisaldu hinnapakkumuses (laagrilisi sõidutatakse Võrtsjärve õppekeskuse veesõidukiga), küll aga sisaldab pakkumus kutselise kaluri töötasu.
Eduka pakkumuse valiku aluseks on majanduslikult soodsaim pakkumine, mille hindamiseks kasutatakse järgmisi kriteeriume:
- madalaim maksumus 40 punkti (Madalaima väärtusega pakkumus saab maksimaalse arvu punkte. Teised pakkumused saavad punkte proportsionaalselt vähem ja arvutatakse valemiga: "madalaim väärtus" / "pakkumuse väärtus" * "osakaal)
- laagri sisulise korralduse sobivus sihtgrupile 60 punkti. (Hankija hinnangul sisuliselt sobivaim pakkumus saab maksimaalse arvu punkte. Teised pakkumused saavad punkte proportsionaalselt vähem ja arvutatakse valemiga: "madalaim väärtus" / "pakkumuse väärtus" * "osakaal)
Hinnapakkumusega koos palume esitada järgmised dokumendid:
- pakkuja esindaja CV, kust selgub pakkuja loodusharidusliku tegevuse ja koolinoorte laagrite läbiviimise kogemus;
- orienteeruv laagri päevakava koos sisu kirjeldusega. Sisu kirjeldus peab olema esitatud mahus, mis võimaldab pakkujal hinnata laagri korralduse sobivust sihtgrupile;
- kokkulepe laagriliste majutuspaigaga.
Hankija kontrollib pakkuja poolt esitatud infot.
Hankelepingu projekt on lisatud käesolevale kutsele. Täiendavate küsimuste korral palun pöörduda e-posti aadressil: heli-anneli.villako@emu.ee. Pakkumused tuleb esitada eelnimetatud aadressil 30. jaanuar 2025 kell 12.00. Laagrisse soovijad registreerib ja laagrivahetused komplekteerib Võrtsjärve õppekeskus.