Uudised

Eesti Maaülikooli inseneride päev võtab fookusesse inseneride rolli riigi kaitsevõime kujundamisel

Foto: Eesti Maaülikool

Kolmapäeval, 12. veebruaril tuleb Eesti Maaülikooli kokku üle 130 insenerivaldkonna esindaja erinevatest organisatsioonidest, et arutleda inseneride rolli üle riigi kaitsevõime kujundamisel.  

“Inseneride panus kaitsevõime tugevdamisse on võtmetähtsusega, kuna iga kaitsevõime alus on inseneride loodud tehnoloogia. Eesti Maaülikooli inseneride päev toob kokku oma ala tippspetsialistid, et arutleda, kuidas innovatsioon ja teadus koostöös saavad tugevdada Eesti kaitsevõimet,” sõnas Eesti Maaülikooli inseneriakadeemia projektijuht, metsanduse ja inseneeria instituudi õppedirektor ning AIRE juhtkomitee liige Margus Arak.  

Inseneride päeva raames räägib Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu tegevjuht Kalev Koidumäe tehisaru ja robootika võimalustest Eesti kaitsetööstuses ning 2024. aastal presidendi noore inseneri preemia pälvinud militaardroonide arendaja Margus Sammelsaar low-tech inseneeriast kaitsetööstuses Ukraina näitel. Protolabi mehaanikainsener Pearu Orusalu keskendub oma ettekandes detailide valmistamise automaatsele kvaliteedikontrollile.  

Eesti Maaülikooli teadlased tutvustavad autonoomset teisaldatavat energiatootmisjaama ning uurivad, kuidas mulla omadused mõjutavad sõidukite maastikuläbitavust lahinguvälja automatiseerimise kontekstis. Ühtlasi tutvustatakse tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE tegevusi ning erinevaid tudengiprojekte. AIRE eesmärk on tõsta Eesti tööstusettevõtete konkurentsivõimet, pakkudes neile võimalusi teha koostööd teadlastega, et muuta oma tööprotsesse tehisintellekti ja robootikat kasutusele võttes efektiivsemaks

Vestlusringis arutletakse inseneride nappuse üle kaitsetööstuses, militaar- ja tsiviilinseneride rollide erinevuste ja sarnasuste üle ning räägitakse tehisaru integreerimise võimalustest inseneriõppesse. Vestlusringis osalevad Kalev Koidumäe (Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liit), Margus Sammelsaar (Atalanta Systems), Pearu Orusalu (Protolab) ning Jüri Olt, Marten Madissoo ja Risto Ilves Eesti Maaülikoolist.  

Päevakavaga saab tutvuda Eesti Maaülikooli metsanduse ja inseneeria instituudi kodulehel

 

Lisainfo: 

Margus Arak

metsanduse ja inseneeria instituudi õppedirektor 

margus.arak@emu.ee 

+372 731 3314